Ženy.cz – Violoncellistka Terezie Kovalová: Terapie je klíč k uzdravení
Média

Ženy.cz – Violoncellistka Terezie Kovalová: Terapie je klíč k uzdravení

Sdílet článek:
Ženy.cz – Violoncellistka Terezie Kovalová: Terapie je klíč k uzdravení
13. 10. 2023

Ženy.cz – Violoncellistka Terezie Kovalová: Terapie je klíč k uzdravení

Autor: Zuzana Musilová

Terezie Kovalová, umělkyně a violoncellistka se sama potýkala s psychickými problémy. Dlouhodobě se věnuje osvětě tohoto tématu a o svých zkušenostech otevřeně mluví.  O tom, jak se postavila nedostatku pozornosti, manipulaci, kritice i emocionálním přetlakům, naposledy promluvila v rozhovoru pro časopis Moje psychologie. Část rozhovoru vyšla také na portálu Ženy.cz. Mimo jiné zmiňuje i psychedeliky asistovanou terapii, se kterou má také zkušenost. V textu zmiňuje i Psyon a naši práci a my jí za zmínku velmi děkujeme. Především ale děkujeme za osvětu a sdílení zkušeností!  

V článku například zazní:

„Jsem chronický people pleaser. Vyrůstala jsem v tom, že se potřebuji nějakým způsobem zalíbit, a že když budu říkat ne, tak se nezalíbím. V posledních dvou letech se proto učím nastavit si zdravé hranice.

„Asi dva roky zpátky jsem začínala microdosingem psilocybinu. A poté v zahraničí není zakázané pracovat s takzvanými kouzelnými lanýži, které obsahují psilocybin. V České republice je legální pouze asistovaná terapie ketaminem, kterou nabízí klinika Psyon. A momentálně je také díky Nadačnímu fondu Psyres ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví otevřená studie Psiket pro pacienty s depresí rezistentní vůči standardní léčbě nebo pro depresi spojenou s onkologickým onemocněním. Nábor stále probíhá a v obou studiích se zkoumá rychlý antidepresivní účinek psilocybinu.

Odpověď na otázku, co je podle ní u psychedeliky asistované terapie klíčové:

„Za mě je to určitě následná integrace. Mít silný zážitek je jedna věc, ale to, jakým způsobem se to následně uchytí do života, je za mě ještě důležitější. Možná i to je důvod, proč se tento typ léčby neuchytil už v sedmdesátých letech, protože ještě nebyl tolik podchycený v terapeutickém kontextu.“

Přečíst celý článek >> 

Úvodní foto: Ženy.cz

Zdroj: Ženy.cz (autor: Brigita Zemen, text: Terezie Kovalová: Co se děje v hlavě, se odráží i na těle. Terapie je klíč k uzdravení)

Sdílet článek:
Napsat zprávu