V květnu 2025 jsme spustili podcast Psyonauti – náš vlastní podcast. Zahájili jsme ho sérií 5 dílů s vyprávěním klientů, kteří u nás prošli léčbou.
Poslechněte si autentické příběhy lidí, kteří na Psyonu prošli léčbou ketaminem asistovanou terapií. Každý z nich k léčbě přistoupil z různých důvodů, s různou diagnózou, léčbu absolvovali v různých režimech a také průběh léčby se u každého lišil. Jaká byla jejich cesta a jak se cítí po prodělané léčbě?
Uslyšíte vyprávění o boji s depresí, úzkostmi či poruchami příjmu potravy. Ketaminem asistovaná terapie může pomoci též lidem, kteří se potýkají například s posttraumatickou stresovou poruchou, obsedantně-kompulzivní poruchou nebo generalizovanou úzkostnou poruchou.
Postupně přineseme: Autentické zkušenosti klientů, kteří léčbou prošli. • Odpovědi na časté otázky, které kolem této inovativní léčby panují. • Rozhovory s terapeuty a lékaři na téma léčby duševního zdraví psychedeliky. • Efektivita, účinky, rizika této léčby.
Rozhovory pro nás vedl Petr Bouška.
Celé díly najdete na: Spotify | ApplePocast | YouTube
Příběhy klientů díl 5. - Matěj
„Je to cesta tam a zpět. Není se čeho bát. S tím zážitkem se dá pracovat.“
Matěj byl úzkostlivý už jako dítě. Na kliniku Psyon přišel více než deset let poté, co poprvé vyhledal psychoterapeutickou pomoc. Proč se rozhodl právě pro ketaminem asistovanou terapii? Co od ní očekával a s čím do léčby vstupoval?
Pan Matěj za více než 10 let psychoterapeutické práce vyzkoušel různé terapeutické směry, střídala se u něj období zlepšení a zhoršení jeho stavu, stejně tak se měnilo i jeho odhodlání do terapie docházet. Vyzkoušel i farmakologickou léčbu, ale pociťoval silné vedlejší účinky. Jak mu tyto zkušenost z předchozí léčby pomohly s rozhodnutím jít na Psyon? Proč před vstupem do léčby potřeboval delší přípravný čas? A jak se cítí dnes, přibližně 3 měsíce po léčbě?
Více informací o léčbě úzkostí (nejen) ketaminem asistovanou terapií najde u nás na webu >>
Příběhy klientů díl 4. - Martina
„Deprese tu se mnou možná bude celý život, ale já se jí naučím lépe zvládat, aby to bylo hezky žitelný.“
Martina prošla ketaminem asistovanou terapií v roce 2024 a následně i navazující opakovanou terapií se třemi sezeními s ketaminem. Proč po 6 letech práce v terapii cítila, že právě ketaminem asistovaná terapie pro ni bude ta další správná cesta?
Paní Martina roky řešila opakující se depresivní epizody, které, jak si sama zpětně uvědomila a v podcastu to říká, ovlivňovaly celý její život ve všech aspektech. Spouštěčem pro ni byl její zdravotní stav a vyrovnávání se s neplodností. Jaké pro ni bylo vidět svět kolem sebe bez “depresivního filtru”, jak to Martina sama nazývá? A jak zvládla první depresivní epizodu, která přišla po prodělané léčbě?
Více informací o léčbě deprese (nejen) ketaminem asistovanou terapií najde u nás na webu >>
Příběhy klientů díl 3. - Zuzana
„Hodilo mě to do takového přirozena. Společná snídaně je pro mě teď radost.“
Zuzana, klientka kliniky Psyon, prošla ketaminem asistovanou terapií v létě 2024, když hledala pomoc se svým komplikovaným vztahem k jídlu. Kdy si vlastně uvědomila, že je její vztah k jídlu problematický? Co ji vedlo k vyhledání pomoci a jaká byla její cesta na Psyon?
Zuzanu dlouho ani nenapadlo, že by se její potíže mohly řadit do poruch příjmu potravy (diagnózu stanovil až psychiatr na Psyonu). K řešení se začala odhodlávat až po narození dcery, prošla psychoterapií i rodinnými konstalacemi a postupně došla k tomu, že psychedeliky asistovaná terapie může být cesta pro ní. Vnímala, že má v sobě blok z raného dětství, který není schopná vědomě překročit. Jak jí v léčbě na Psyonu bylo a jak se cítí půl roku po ní?
Více informací o léčbě poruch příjmu potravy (nejen) ketaminem asistovanou terapií najde u nás na webu >>
Příběhy klientů díl 2. - Tomáš
„Nic v mé životní zkušenosti mi zatím neukázalo tak blízce to, co hledám.“
Klient kliniky Psyon pan Tomáš se dlouho odhodlával vyhledat odbornou pomoc. Obával se stigmatizace a vnímal to tehdy jako své selhání. Svou cestu nakonec začal u adiktologa a pak sledoval i další možnosti. Jak se dostal až k Psyonu a jaká byla jeho cesta ke ketaminem asistované terapii?
Tomáš roky řešil úzkostné stavy, deprese, vyhoření v práci a v minulosti i závislost na alkoholu. V podcastu otevřeně hovoří o své zkušenosti s ketaminem asistovanou terapií, o svých obavách i očekáváních. Hovoří i o tom, proč byl při prvním zájmu o léčbu odmítnut a proč to pro něj i přes počáteční zklamání byl dobrý signál. Vysvětluje také, proč z počátku nesouzněl s potřebou stanovit si záměr, se kterým do léčby vstupuje. A jak pak vnímal samotný prožitek ketaminového sezení a jeho následnou integraci? A jak se cítí několik měsíců po prodělané léčbě?
Příběhy klientů díl 1. - Andrea
„Neočekávám, že by mi ketamin zachránil život, ale stojí to za to.“
Klientka kliniky Psyon Andrea prošla ketaminem asistovanou terapií v roce 2024. Poslechněte si, jak se k léčbě dostala, čeho se obávala, a jak se cítí dnes, půl roku po absolvované léčbě?
Andrea se celoživotně potýkala s úzkostmi, depresemi, problémy se začleněním. Svůj stav sama popsala jako život za sklem, jako kdyby byla oddělena od okolí, od lidí. V podcastu popisuje svou cestu za duševním zdravím, vysvětluje co ji přivedlo na Psyon a k léčbě ketaminem asistovanou terapií, otevřeně se dělí také o prožitek ketaminové zkušenosti a shrnuje, čeho se obávala, co očekávala a jak jí po léčbě bylo a je.