Novinky.cz – Psychedelika stále vzbuzují naděje i obavy
Média

Novinky.cz – Psychedelika stále vzbuzují naděje i obavy

Sdílet článek:
Novinky.cz – Psychedelika stále vzbuzují naděje i obavy
23. 8. 2023

Novinky.cz – Psychedelika stále vzbuzují naděje i obavy

Autor: Zuzana Musilová

Psycholog a jeden ze zakladatelů Psyonu Mgr. et Mgr. Stanislav Milotinský promluvil v článku o psychedelikách, který vyšel na Novinky.cz, o práci Psychedelické kliniky Psyon, o využití ketaminu v rámci ketaminem asistované terapie i o tom, jak léčba probíhá. V článku například zazní: 

Odborníci se shodují, že návykovost je u psychedelik na rozdíl od alkoholu, opiátů či stimulantů malá až žádná. A ještě jeden rozdíl tu je: zatímco alkohol mozkové buňky ničí, psychedelika významně ovlivňují neuroplasticitu mozku – napomáhají tvorbě nových propojení mezi mozkovými buňkami.

„Z našich dosavadních výsledků víme, že ketamin velmi dobře pomáhá zejména s léčbou deprese i úzkostných poruch, jako je sociální fobie, generalizovaná úzkostná porucha, porucha příjmu potravy či posttraumatická stresová porucha,“ vysvětluje Stanislav Milotinský.

„Ketamin je léčivo, o kterém hodně víme, protože za desítky let jeho užívání jako anestetika o něm bylo nashromážděno mnoho dat. Není sice zatím schváleno k léčbě duševních onemocnění, ale my s ním máme velmi dobré výsledky,“ říká Milotinský. Ketamin v Psyonu požívají sice legálně, ale takzvaně off-label.

Úspěšnost ketaminové léčby, kdy klient cítí nějakou formu úlevy či smysluplné změny, se podle něj pohybuje okolo osmdesáti procent.

Podáním ketaminu však léčba v Psyonu nekončí. „Na rozdíl od nekontrolovaného užití psychedelik u nás následuje integrační fáze prožitku. V několika sezeních se jej s klientem snažíme začlenit do života. Mluvíme o něm, rozebereme jej a dáme do souvislostí. Doporučujeme také pokračovat v další terapii s terapeutem,“ podotýká psycholog.

Přečíst celý článek >> 

 

Sdílet článek:
Napsat zprávu