Skip to content

Ketaminem asistovaná psychoterapie v ČR - seznámení a spolupráce s klinikou PSYON

PSYON Psychedelická klinika v Praze by se ráda představila členům ČAP a navázala s vámi – psychoterapeuty, psychology a psychiatry – spolupráci. Rádi bychom Vás také seznámili v ČR poměrně novou, ale např. v USA již více jak 6 let zavedenou modalitou, psychedeliky asistovanou psychoterapií (PAP). V současné době pak ketaminem asistovanou psychoterapií (KAP), jako aktuálně jedinou legální možností PAP (psychedeliky asistované psychoterapie).

Kdo jsme?

Jsme zdravotnické zařízení zaměřující se na terapeutické využití psychedelik v léčbě duševních onemocnění, ale poskytujeme i standardní psychiatrickou a psychoterapeutickou péči.

Jsme multidisciplinární tým psychoterapeutů, lékařů, psychologů i vědců. Řada z našich terapeutů absolvovala certifikované mezinárodní výcviky v modalitě psychedeliky asistované psychoterapie, máme i dlouholeté zkušenosti z výzkumu psychedelik i z praxe např. psychedelické harm reduction na festivalech.

Jako první klinika v Evropě jsme začali nabízet ketaminem asistovanou psychoterapii jako rozšíření k dosud obvyklým metodám léčby.

Máme štěstí, že jsme jedno z mála zařízení tohoto typu na světě, které má své služby částečně hrazené z veřejného zdravotního pojištění a naše péče je tak dostupná pro mnohem širší skupinu klientů.

Ketaminem asistovaná terapie

V posledních 20 letech se ketamin stal jak v USA, tak i v zemích EU, často využívaný v terapii depresivních onemocnění zejména u lidí, kde se předchozí léčba ukázala jako méně účinná či zcela bez efektu. V několika posledních letech se léčba rozšířila i na indikace z okruhu úzkostných poruch, PTSD a poruch příjmu potravy.

Jeho vysoká účinnost je zdokumentována mnoha vědeckými studiemi a pohybuje se během týdne po podání mezi 30-70% léčených, kdy my krátkodobý efekt ketaminu prohlubujeme pomocí psychoterapie. Je tedy nadějí i pro pacienty, kdy se běžná léčba ukazuje jako nedostatečně efektivní, či narazila na svůj strop.

nabídka vzdělání v oblasti PAP

Ketaminem asistovaná psychoterapie – KAP je v ČR zatím stále téměř neznámou modalitou. Vnímáme tak potřebu Vám, našim kolegům, představit a osvětlit její principy, indikace, průběh, efektivitu, ale i omezení a možná rizika.

Obrátili jsme se proto na ČAP, jako na profesní organizaci, jejíž členy je i většina našich terapeutů, pro možnost seznámit její členy (a naše kolegy) s psychedeliky (ketaminem) asistovanou terapií, což jak věříme pomůže plnohodnotně podpořit léčivý proces klientů z oblasti psychedelických zkušeností.

Naším záměrem je Vám jednak zprostředkovat relevantní informace ohledně KAP, ale i psychedeliky asistované psychoterapie obecně. Současně poznat ty z Vás, které láká psychedeliky asistovaná terapie, či péče o klienty mající psychedelické zkušenosti a nabídnout Vám zaškolení, vzdělání, rozvoj a užší spolupráci v péči o tyto klienty.

Spolupráce s ČAP

Část našich klientů, kteří z různých důvodů aktuálně do terapie nedocházejí, by ráda psychoterapeutickým způsobem pracovala jak před samotnou léčbou, tak i po ní. V rámci kliniky však nemáme dostatečnou kapacitu jim vždy sami tuto možnost a péči dopřát.

Proto bychom Vás – psychoterapeuty – rádi oslovili pro dlouhodobou spolupráci v oblasti psychoterapeutické péče o klienty, kteří KAP zvažují a plánují, již s ní mají zkušenost, terapií u nás prošli nebo budou procházet.

Dále bychom rádi navázali spolupráci i ve vzájemném referování klientů, kteří mají např. nezintegrovanou psychedelickou zkušenost a umožnit jim tak co nejodbornější péči z obou stran.

Pozvánka: Poznejte nás i možnosti a omezení ketaminem asistované PSYCHOTERAPIE

Po dohodě s Odbornou radou ČAP jsme pro všechny z Vás, které toto téma oslovuje, připravili dvě odborná setkání.

PŘEDSTAVENÍ KETAMINEM ASISTOVANÉ PSYCHOTERAPIE A KLINIKY PSYON ČLENŮM ČAP
14. 11. 2022 od 17:30 hodin do 19:00
+ následná prohlídka kliniky pro zájemce

V rámci přednášky bychom Vám rádi představili ketaminem asistovanou psychoterapii, naši práci, možnosti vzájemné spolupráce, kazuistiky klientů a především dali prostor i pro Vaše otázky a diskuzi. Možnost účasti na akci je jak online formou, tak fyzicky na Psyonu, s následnou prohlídkou celého zařízení, občerstvením a  neformálním setkáním.

Možnost přihlášení na přednášku ZDE.

Chcete se nás na něco zeptat? Ozvěte se nám prosím na klara.dudkova@psyon.cz. 

Následně bychom zájemcům o  další vzdělávání, nebo spolupráci nabídli konkrétní praktická školení pro psychedeliky asistovanou terapii a integraci psychedelické zkušenosti. Cílem bude dát jak přehledný teoretický rámec práce v této modalitě, tak předat i konkrétní praktické dovednosti. Detaily akce v této chvíli připravujeme a budeme brzy informovat.

Předběžné nezávazné přihlášení na budoucí praktická školení je možné ZDE.

Školení bude probíhat na klinice Psyon.

Zůstaňme ve spojení

Pokud Vás zajímá téma terapeutického využití psychedelik a rádi byste byli ve spojení pro další odborné informace i možnou spolupráci, přihlaste se k odběru našeho odborného newsletteru určeného právě pro psychoterapeuty.

    Přihlaste se k odběru newsletteru